Sekcja Lekkoatletyczna im. Klemensa Biniakowskiego

Polonia Biega! 

Wiosną 2016 roku zawiązała się grupa zrzeszająca osoby biegające oraz uprawiające pokrewne dziedziny sportu pod szyldem Polonii Bydgoszcz. Pragniemy w ten sposób nawiązać do wspaniałych klubowych tradycji związanych z królową sportu. Nasi wybitni poprzednicy byli prekursorami biegania na stadionach i ulicach Bydgoszczy. Dziś dumni z tej wspaniałej tradycji, z wybitnych osiągnięć olimpijczyka Klemensa Biniakowskiego, czy mistrzyni Polski na 200 m. Felicji Orsztynowicz-Murzyn oraz wielu innych sportowców, pragniemy zapisać kolejne karty na stronach blisko 100 letniej historii.

Zrzeszeni w Sekcji Lekkoatletycznej regularnie startujemy w zawodach organizowanych na terenie naszego kraju i za granicą, na różnych dystansach (od 5 km do ultra maratonów). Reprezentujemy zróżnicowany poziom, są wśród nas osoby, których rezultaty odpowiadają wynikom zawodników trenujących wyczynowo od młodości, jak i takie, które przygodę z bieganiem zaczęły od niedawna i poprawiają wyniki zgodnie ze swoimi możliwościami. Są kobiety i mężczyźni, dzieci i dorośli. Mieszkańcy Bydgoszczy, regionu oraz grupa emigrantów w Poznaniu. Łączy nas radość z biegania (czasem też pływania, jazdy na rowerze, na rolkach czy chodzenia z kijkami), chęć współpracy i oczywiście Polonia Bydgoszcz! Kilka oficjalnych, wspólnych startów już za nami. Zdarza się, że razem trenujemy, wymieniamy się wiedzą i doświadczeniami oraz wspieramy w różnych sytuacjach. Mamy nadzieję, że nasza wspólna praca przyniesie nie tylko indywidualne sukcesy w przełamywaniu swoich słabości, ale pozwoli także stworzyć przestrzeń dla rozwoju lekkiej atletyki przy Polonii, jej popularyzacji wśród sportowców z innych sekcji, wśród kibiców oraz mieszkańców miasta i regionu. Chcemy wyjść naprzeciwko społecznemu fenomenowi rosnącej popularności biegania, nawiązując do działań podejmowanych przez założycieli naszego klubu. Pragniemy być z Wami i mamy nadzieję, że Wy także z nami będziecie! Zachęcamy nie tylko kibicowania nam, ale również do przyłączenia się do grupy jeśli dzielicie podobne zainteresowania. Bo „Gdy idzie Polonia z Bydgoszczy, to w każdym podnosi się duch!”. 

Działalność naszej grupy ma charakter oficjalny, zostaliśmy objęci patronatem Klubu KP Polonia Bydgoszcz, który udzielił nam również zgodę na używanie klubowej symboliki. Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazanie nam zaufania oraz wsparcia przez Zarząd KP Polonii. Nasza pełna nazwa brzmi: Polonia Bydgoszcz Sekcja Lekkoatletyczna im. Klemensa Biniakowskiego. Imię patrona dla każdego, kto miał już okazję choć trochę poznać historię biało-czerwonych jest oczywiste. Był wychowankiem Sokoła Nakło, później biegał w Polonii Bydgoszcz i Warcie Poznań. Jego koronnym dystansem było 400 m. Reprezentował Polskę na olimpiadach w Amsterdamie (1928) i Berlinie (1936), gdzie był chorążym. Ponad dwudziestokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, później był więźniem obozów koncentracyjnych. Po wojnie nadal był związany ze sportem, trenował m.in. Gwardię-Polonię oraz w PZLA. Decyzja o nadaniu imienia K. Biniakowskiego naszej sekcji zapadła jednomyślnie. Cieszymy się również, ze spotkała się ona z aprobatą i poparciem rodziny tego wspaniałego sportowca. To duże zobowiązanie! 

17 maja 1928 r. Plac Wolności w Bydgoszczy. Zwycięska reprezentacja Polonii Bydgoszcz w V Biegu Dziennika Bydgoskiego (sztafeta). Od lewej Wiktor Strzałkowski, Stanisław Ginter, Władysław Kotlarek i Klemens Biniakowski.

Pragniemy podkreślić, że od samego początku naszej działalności spotykamy się z różnorodnymi formami wsparcia ze strony podmiotów, w tym stowarzyszeń sympatyków Polonii – Stowarzyszenie Pomagamy Polonii oraz Biało-Czerwone Pokolenie, a także osób prywatnych. Za wszystko z całych serc dziękujemy, mamy nadzieję, że Was nie zawiedziemy! 

Zapraszamy do kontaktu z nami. Można to zrobić za pośrednictwem profilu lub adresu mailowego: polonia.sla@gmail.com 

Ze sportowym pozdrowieniem 

Polonia Bydgoszcz Sekcja Lekkoatletyczna im. Klemensa Biniakowskiego

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości